10 грудня 2019

 

 

Cокиринський палацово-парковий комплекс створений на початку ХІХ ст. Павлом Григоровичем Галаганом по проекту архітектора П. А. Дубровського і садівника І. Є. Бістерфельда. Віковий дібровий ліс перетворено в чудовий парк з великим ставком, великими яскраво-зеленими газонами, галявинами, алеями, вимощеними червоною цеглою.

 

Руками селян за 25 років були зведені: панський будинок, оранжерея, ротонда, готичний місток, дві церкви: Св . Варвари та Петра і Павла, антична альтанка, різні господарські приміщення.

 

Після смерті Павла Григоровича справу батька продовжує син, Григорій Павлович Галаган (1819-1888) - останній представник відомого козацького роду Галаганів. Високоосвічена людина, діяч української культури, меценат. Зібрав значну колекцію художніх творів українського, російського та західноєвропейського мистецтва. Заснував на свій кошт у Києві приватний навчальний заклад для юнаків - Колегію Павла Галагана - в пам'ять про рано померлого сина. Входив до комітету з влаштування та поліпшення побуту селян (1858-1859), був Борзнянським (1848-1851), Прилуцьким (1871-1881) повітовим предводителем дворянства, з 1882р. - член Державної Ради; мав ордени Білого Орла та Володимира II ст.

 

В центральній частині парку розміщений двоповерховий мурований палац з фасадами, прикрашеними портиками з колонами, на 60 кімнат, що сполучаються між собою анфіладною системою, з двоповерховими флігелями, приєднаними критими переходами. Головна алея, центральна поляна з мережею паркових доріг забезпечують зв'язок палацу з усіма ділянками території. Парк прикрашають архітектурні споруди. На брівці насипної тераси, схили якої спадають до ставка, побудована чудова кругла ротонда. Вона складається з восьми колон, їх покриває фриз і купол. До них ведуть 12 сходинок, обрамлених ступінчастими пілонами. У готичному стилі побудований місток через яр. Три стрімкі арки, з трьохярусними баштами, прикрашені тоненькими колонами і поясом зубців.