24 вересня 2018

Як проголосувати на місцевих виборах незалежно від “прописки” та стану здоров’я

Дата: 03 Липня 2020

Ухвалений наприкінці 2019 року Виборчий кодекс України вніс до законодавства зміни, які дозволяють громадянам голосувати на місцевих виборах за місцем фактичного проживання, а не за місцем реєстрації. Це дасть можливість мобільним групам населення, таким як внутрішні переселенці та трудові мігранти, повноцінно впливати на життя громади, де вони живуть.

Для реалізації такого права Центральна виборча комісія 18 травня 2020 року затвердила порядок зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації.

Даємо відповіді на питання, як правильно змінювати виборчу адресу для голосування на місцевих виборах, хто може це зробити, а також які проблеми з голосуванням можуть виникнути, навіть якщо ви мешкаєте за місцем реєстрації.

Під час підготовки цієї інструкції використано матеріали Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” та Громадянської мережі “ОПОРА”. 

Що таке виборча адреса і хто може її змінювати?

Виборчою адресою особи є адреса, за якою зареєстровано її місце проживання. Водночас новий Виборчий кодекс закріпив можливість “прив’язати” виборчу адресу не лише до місця зареєстрованого проживання, а й до фактичного місця проживання.

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців можливості проголосувати на виборах. Тож переселенці, які тривалий час живуть на контрольованій території, та внутрішні мігранти, які, наприклад, кілька років працюють та живуть у Києві, а зареєстровані у Львові, не могли обирати представників тих громад, у яких вони фактично мешкають.

Але з 1 липня 2020 року кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може закріпити своє фактичне місце проживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Найближчі вибори – це вибори до органів місцевого самоврядування 25 жовтня 2020 року.

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Виборчу адресу для конкретних виборів можна змінювати лише до п’ятого дня виборчого процесу або в міжвиборний період. А виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування. Тобто, щоб проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, виборець має змінити виборчу адресу до 9 вересня 2020 року (п’ятий день виборчого процесу місцевих виборів 2020-го).

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на наступних виборах або референдумах. Звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування.

Також варто пам’ятати, що протягом шести місяців не дозволено повторної зміни виборчої адреси.

Наприклад, якщо ви зміните виборчу адресу 2 липня 2020 року, наступну зміну можна зробити лише після 2 січня 2021 року.

Які документи потрібні для зміни виборчої адреси?

Під час звернення до органів Державного реєстру виборців насамперед потрібно показати паспорт громадянина України, а в разі нещодавнього набуття громадянства України – посвідчення громадянина України.

Також потрібно подати заяву про зміну виборчої адреси. Бланк заяви можна завантажити з додатка до постанови ЦВК №88, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі Державного реєстру виборців.

До заяви необхідно додати документи, які обґрунтовують, чому виборець має голосувати за вказаною в заяві адресою. Це може бути копія одного з таких документів:

– договір оренди житла, яке винаймає виборець;

– документ, який засвідчує ведення виборцем підприємницької діяльності за відповідною адресою, виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування (наприклад, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань тощо);

– документ, який підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;

– довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

– документ, що засвідчує перебування виборця в шлюбі або в родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо);

– документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, що проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо).

Куди звертатися для зміни виборчої адреси?

Виборцю потрібно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає.

Зауважте, що деякі відділи ведення ДРВ не ведуть особистого приймання громадян через карантинні обмеження. Тож, якщо ви плануєте подати заяву про зміну виборчої адреси в паперовому вигляді, заздалегідь зателефонуйте до свого відділу ведення держреєстру.

Детальну інформацію про місце розташування потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті ДРВ у розділі “Відділи ведення реєстру”.

Крім того, Громадський холдинг "ГРУПА ВПЛИВУ" зібрав усі телефони місцевих відділів у фотоальбом за посиланням.

Як подавати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?

Якщо у вас є кваліфікований електронний підпис (КЕП), ви можете подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн. Ця опція також стала вперше доступна 1 липня 2020 року.

Електронний підпис можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, УкрСиббанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства "ДІЯ" та інших. Повний перелік АЦСК доступний на ресурсі "Центральний засвідчувальний орган".

Подавати заяву та документи потрібно через Кабінет виборця на сайті www.drv.gov.ua.

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані та прикріпити копії документів, які підтверджують фактичне проживання виборця, у форматі JPG або PDF (загальний розмір файлів не має перевищувати двох мегабайтів). 

На сайті ДРВ у правому верхньому куті зайти в "Кабінет виборця" та перейти до розділу "Заяви, запити".

Максимально деталізовану покрокову інструкцію про подання онлайн-заяви на зміну виборчої адреси також опублікувала Громадська мережа "ОПОРА".

Зауважте, що дані до заяви треба вносити дуже уважно і без помилок. Адже, якщо, наприклад, під час заповнення обрати зі списку, що випадає, не ту підставу чи не той вид документа, то змінити це після подання заяви буде неможливо.

Подати заяву з коректними даними можна буде лише після отримання відповідної відмови в задоволенні некоректно поданої заяви, на що може піти не один день.

Скільки часу триває зміна виборчої адреси?

На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Повідомлення про зміну виборчої адреси  може бути видано виборцю безпосередньо у відділі ведення ДРВ, надіслано поштою на нову виборчу адресу або на адресу електронної пошти, зазначену в онлайн-заяві.

Водночас, якщо виборець подавав заяву особисто чи через уповноважену особу (див. наступний пункт), він також може отримати повідомлення на електронну пошту, якщо зазначить про це в заяві.

Також є кілька підстав, через які можуть відмовити в зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подання чи відсутні підтверджувальні документи. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи, щоб змінити виборчу адресу, й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді. Адже відомі приклади успішних судових оскаржень відмов у тогорічній процедурі зміни місця голосування. Допомогти з такими оскарженнями можуть громадські омбудсмани із захисту виборчих прав Громадянської мережі "ОПОРА", які є в кожній області.

Як змінити виборчу адресу людині з інвалідністю?

Якщо ви людина з інвалідністю і вам складно дістатися відділу ведення ДРВ, подати паперову заяву про зміну виборчої адреси може ваша уповноважена особа.

Уповноважена особа під час звернення до відділу ведення ДРВ повинна надати всі описані вище документи, але додатково показати власний паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу потрібно змінити. Довіреність має бути посвідчена відповідно до вимог законодавства.

Я живу за місцем реєстрації, чи це автоматично гарантує голосування на виборах?

Виборцям, які проживають за місцем реєстрації і планують голосувати на дільниці, варто перевірити інформацію про своє внесення до Державного реєстру виборців у кабінеті виборця на сайті www.drv.gov.ua. Це також можна зробити безпосередньо відвідавши відділ ведення ДРВ за місцем реєстрації.

Якщо виявиться, що вас немає в списках виборців, необхідно до 20 жовтня 2020 року подати до відділу ведення ДРВ відповідно до своєї виборчої адреси заяву щодо свого внесення до реєстру або змінення ваших персональних даних у реєстрі. Для цього потрібно надати паспорт та документи, що підтверджують відповідні зміни.

Хто і як може голосувати в лікарні або вдома?

Ви маєте право голосувати за місцем перебування – вдома чи в лікарні в межах свого територіального виборчого округу тощо, якщо ви постійно не здатні самостійно пересуватися і в Держреєстрі виборців є відповідна позначка (НСП) або ж ви тимчасово не здатні самостійно пересуватися через стан здоров’я і маєте підтверджувальну медичну довідку.

Якщо ви маєте в реєстрі позначку НСП, не пізніше ніж за 10 днів до дня голосування вам має надійти іменне запрошення з повідомленням, що вам буде надана можливість проголосувати за місцем перебування. Тоді в день голосування чекайте на членів виборчої комісії.

Якщо запрошення не надійшло, зверніться до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення ДРВ із заявою про уточнення попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування.

Якщо ви маєте позначку НСП, але хочете проголосувати на дільниці, то потрібно до 12:00 24 жовтня 2020 року подати до дільничної виборчої комісії самостійно, поштою або через інших осіб заяву про бажання проголосувати на дільниці.

Якщо позначки НСП немає, але ви не можете прийти на виборчу дільницю у зв’язку з інвалідністю, за віком чи станом здоров’я, подайте до дільничної виборчої комісії поштою або через інших осіб власноруч написану заяву та довідку медичної установи про стан здоров’я не пізніше ніж до 20-ї години 23 жовтня 2020 року.

Якщо у вас є медичні документи, які підтверджують постійну нездатність пересуватися самостійно, але в реєстрі відсутня позначка НСП, подайте до держреєстру заяву щодо зміни ваших даних з копією цих документів. Зробіть це не пізніш як за п'ять днів до дня голосування.

Також зверніть увагу на такі нюанси, пов’язані з голосуванням удома чи за місцем перебування.

Якщо ви внесені до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування (вдома, в лікарні тощо), але прибудете на дільницю після того, як члени виборчої комісії вирушили для організації голосування виборців за місцем перебування, вам не видадуть бюлетенів, поки не повернуться ці члени комісії та не підтвердять, що ви не проголосували за місцем перебування.

Якщо ви голосуєте за місцем перебування, ви не можете відмовити в присутності під час проведення голосування членам комісії, які проводять голосування, а також офіційним спостерігачам, кандидатам, уповноваженим та довіреним особам. У разі відмови допустити зазначених осіб у приміщення вам не дозволять голосувати за місцем перебування.

Ви заповнюєте виборчі бюлетені особисто, зберігаючи таємницю голосування. Член вашої сім’ї або особа, яка здійснює догляд, мають право бути присутніми під час голосування, допомогти заповнити виборчий бюлетень та вкинути його у виборчу скриньку, якщо ви не можете самостійно виконати ці дії у зв’язку зі станом здоров’я. 

Але зауважте: під час голосування за місцем перебування ви не маєте права отримувати інший виборчий бюлетень, якщо припустилися помилки, на відміну від виборців, які голосують на дільниці.

Чи можуть голосувати люди без зареєстрованого місця проживання?

Ще одна важлива новація Виборчого кодексу – це можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання.

Лише за офіційними даними із сайту Державного реєстру виборців в Україні налічується понад 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення навчання були виписані звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві, і люди, які були виписані рішенням суду після розлучення, і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі.

Такі громадяни можуть подати заяви на визначення виборчої адреси попри відсутність реєстрації

Це стало можливим завдяки ухваленій 11 червня постанові ЦВК "Про Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання". 

Загалом алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як під час подання паперової заяви, так і онлайн. Є лише кілька відмінностей, зокрема в переліку документів, які підтверджують місце проживання, вказано також "інші документи, що підтверджують право користування житлом за адресою, яку виборець просить визначити його виборчою адресою".

Приміром, якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатися за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку. 

 

Державний реєстр виборців 

ВІДДІЛ ВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ АПАРАТУ СРІБНЯНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ 

 

Кількість виборців на території Срібнянського району станом на:

 

Дата

В т.ч. з відміткою про вибуття

З відміткою про вибуття

31.11.2020

8384

101

31.06.2020

8455

94

30.11.2018

8786

115

30.10.2019

8801

109

30.09.2018

8822

107

31.08.2018

8844

97

31.07.2018

8854

93

30.06.2018

8862

86

Номер одномандатного виборчого округу на постійній основі 209 

Постійні виборчі дільниці   740760-740782

 

Кількість виборчих дільниць на території Срібнянського району

Малі Середні Великі Всього
18 4 1 23

 

 

 

Порядок уточнення персональних даних Державного реєстру виборців

 

Шановні жителі Срібнянського району!

Для перевірки та уточнення персональних даних у списках виборців Вам необхідно звернутись у відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Срібнянської районної державної адміністрації за адресою: смт Срібне, вул.Миру, 54 (праве крило), 2 поверх.

ПРИ СОБІ МАТИ ПАСПОРТ


КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН
основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів Президента України 
31 березня 2019 року

 

Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.doc

 

 


 

Відповідно до статті 20 Закону України "Про Державний реєстр виборців” кожен виборець у разі зміни його персональних даних, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру.

Виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання такої заяви іншу особу.

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.

У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою  заяву,  до  якої додаються  документи  (копії  документів),  що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.

Форма заяви виборця щодо зміни його ідентифікаційних персональних даних 


Форма заяви виборця, який проживає на території України, щодо зміни його виборчої адреси 


Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси