back

Гетьманська столиця Батурин запрошує відвідувачів!

14 травня 2012

11 травня відбувся прес-тур представників ЗМІ Чернігова та області до Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» у м. Батурин. Журналісти оглянули ряд пам’яток історії, архітектури, культури, археології та природи, розміщених на території заповідника: Цитадель Батуринської фортеці, музей археології Батурина, палац гетьмана Кирила Розумовського, Воскресеньску церкву-усипальницю Кирила Розумовського, музей «Будинок генерального судді Василя Кочубей», парк «Кочубеївський» та інші культурні об’єкти.

Директор заповідника Наталія Реброва, заступник директора Любов Кияшко та завідувач відділу науково-просвітницької роботи Наталія Сердюк провели для гостей екскурсію цим визначним туристичним об’єктом, яким по праву може пишатися Чернігівська область.

Архітектурно-меморіальний комплекс «Цитадель Батуринської фортеці», відтворений у 2008 р., ілюструє вигляд найбільш укріпленої частини міської фортеці 1669–1708 років. Важливим об’єктом Цитаделі є замкова дерев’яна церква Воскресіння Господнього, яка фактично є усипальницею героїв Батуринської оборони 1708 р., останки яких знайшли вічний спокій в її крипті. З підвального приміщення церкви йде підземний хід, відтворений на автентичному місці, що досліджене археологами в травні 2008 року.

Мурована Воскресенська церква-усипальниця останнього гетьмана України Кирила Розумовського є яскравим зразком класичної архітектури початку ХІХ ст. Це одне з небагатьох поховань українських гетьманів, яке збереглося до наших днів.

Палац Кирила Розумовського, блискуче відреставрований у 2003–2008 роках, є перлиною «Гетьманської столиці». Він є єдиним творінням видатного англійського архітектора Чарльза Камерона в Україні.

Єдиним автентичним свідком життя і діяльності гетьманів Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи та руйнації Батурина меншиківськими військами у 1708 році є будинок Генерального суду Лівобережної України. Цей визначний зразок архітектури другої половини ХVІІ ст. було відреставровано у 2003–2005 роках та музеєфіковано у 2006 р. Експозиція розповідає про історію судочинства ранньомодерної України, родини Кочубеїв, романтичне і трагічне кохання юної Мотрони Кочубей і гетьмана Івана Мазепи.

Всі архітектурні пам’ятки були відреставровані та відновлені протягом 2000-х років з увагою до найменших деталей і нині можуть складати конкуренцію туристичним принадам західноєвропейських країн.

Особливістю «Гетьманської столиці» є прагнення задовольнити усі запити відвідувачів. Зокрема, щосереди у заповіднику проводяться особливі екскурсії, під час яких гості можуть дізнатися, як жили і працювали українські гетьмани в кінці ХVІІ — на початку ХVІІІ ст., відвідати при свічках камери слідства і ув’язнення у будинку Генерального судді Василя Кочубея, прослухати у палаці гетьмана Кирила Розумовського твори класичної музики, виконані на роялі «Lauberger & Gloss» кінця ХІХ ст.

У заповіднику також регулярно проводяться культурно-мистецькі акції. У поточному році було започатковано нову традицію — вручення паспортів громадян України, атестатів про закінчення навчальних закладів, дипломів тощо в найкращих об’єктах заповідника.

Молодята можуть скористатися особливою пропозицією від «Гетьманської столиці» і провести весільну церемонію в ошатній бенкетній залі палацу Кирила Розумовського.

Батурин має що запропонувати і гостям, які шукають духовного розвитку. Свято-Покровська і Воскресенська церкви, Батуринський Крупицький Свято-Миколаївський жіночий монастир завжди відкриті для прочан.

За матеріалами управління у справах преси та інформації облдержадміністрації