06 вересня 2016

 

 

Санаторно-курортне лікування

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи


 

Загальна інформація

 

З 01. 01.2017 запрацював новий механізм оплати послуг за санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, який базується на  укладанні тристоронньої угоди між постраждалою особою, управлінням соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом. При цьому постраждала особа самостійно обирає  санаторно-курортний заклад для оздоровлення.

З 01.01.2018 вводиться в дію норма щодо отримання постраждалими громадянами компенсації замість санаторно-курортної путівки, тобто, особа матиме право самостійно обирати чи отримувати послуги із санаторно-курортного лікування чи отримувати компенсацію.

Станом на 01.08.2018 року управлінням соціального захисту населення проводиться  організаційна робота щодо укладання угод для забезпечення послугами із санаторно-курортного лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1 до поданих ними заяв. Так на даний час укладено 3 договора для надання послуг із санаторно-курортного лікування постраждалих громадян, віднесених до категорії 1. На 2018 рік передбачено коштів на дану послугу в сумі  20 466,00 грн.

 

Інформація про забезпечення послугами санаторно-курортного лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2018 році

 

Щодо виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

 

Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон) визначено право постраждалих громадян на позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням чи отримання за їх бажанням грошової компенсації.

З 1 січня 2018 року громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які відповідно до Порядку надання щорічної допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 р. № 854, звернулися до органів соціального захисту населення за місцем проживання із заявою на отримання компенсації замість путівки, будуть отримувати таку компенсацію.

         Розмір компенсації буде становити 35 відсотків чинного на 01 січня відповідного року одного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (із заокругленням до однієї гривні). Це визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 838 „Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”   зазначена сумау 2018 році  становить   481 грн.

         Для отримання даної компенсації до управління соціального захисту населення подаються наступні документи:

1)    громадянами, віднесеними до категорії 1:

-         заява на отримання грошової компенсації замість путівки;

-         довідка 070/о;

-         копія посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою);

-         копія паспорта;

-         довідка про те, що громадянин, віднесений до категорії 1, не перебуває на обліку для забезпечення путівкою за зареєстрованим місцем проживання (у разі відміни місця проживання від зареєстрованого).

Розмір грошової компенсації буде щорічно встановлюватись наказом Мінсоцполітики і підлягатиме державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Постраждалі громадяни, які звернулися до органів соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про отримання путівки будуть забезпечені санаторно-курортним лікуванням в порядку черговості відповідно до медичних рекомендацій в межах бюджетних призначень, передбачених на їх оздоровлення на 2018 рік.

 

Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 № 31 „Про встановлення розміру грошової допомоги  для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2018 році”, відповідно до якої розміри грошової допомоги для компенсації у 2018 році вартості путівок шляхом безготівкового перерахування санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення за надання послуг із санаторно-курортного лікування або оздоровлення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, становлять:

 для осіб, віднесених до категорії 1, - 6822 гривні;

 для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) - 20685 гривень;

   для дітей, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, та одного з батьків або особи, яка іх замінює, - 13545 гривень.

 

Інформаційна картка

щодо забезпечення санаторно-курортними путівками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам

 

1.

Суб’єкт надання послуги

(найменування, місцезнаходження, режим роботи, телефон, електронна пошта, веб-сайт)

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах у разі утворення (крім м. Києва) рад за місцем проживання таких громадян, до компетенції яких відноситься питання забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

2.

Перелік категорій одержувачів послуг

- постраждалі особи, віднесені до категорії 1;

- потерпілі діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою

3.

Перелік документів, необхідних для надання (отримання) послуги

Для взяття на облік для забезпечення санаторно-курортною путівкою подається заява  за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 14 липня 2015 року № 729 «Про затвердження форм документів з організації лікування осіб пільгових категорій для забезпечення їх санаторно-курортною путівкою структурними підрозділами соціального захисту населення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 липня 2015 року за № 910/27355, та такі документи:

Для надання послуги із забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам подаються:

1) громадянином, віднесеним до категорії 1:

заяву про взяття на облік для отримання путівки за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;

копію посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою);

копію паспорта.

У разі подання заяви за місцем проживання, відмінним від зареєстрованого, громадянин (крім осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України чи районів проведення антитерористичної операції) додатково подає видану органом соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання довідку про те, що громадянин, віднесений до категорії 1, не перебуває на обліку для забезпечення путівкою;

2) одним із батьків дитини з інвалідністю або особою, яка їх замінює:

заяву про взяття на облік для отримання путівки за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;

довідку для одержання путівки одним із батьків дитини з інвалідністю або особою, яка їх замінює, на санаторно-курортне лікування за формою 070/о (у разі наявності);

копію посвідчення дитини з інвалідністю (із вкладкою);

копію посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою), у разі наявності такого у одного з батьків дитини з інвалідністю або особи, яка їх замінює;

копію свідоцтва про народження або копію паспорта дитини з інвалідністю;

копію паспорта одного з батьків дитини з інвалідністю або особи, яка їх замінює;

довідку про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб.

У разі подання заяви за місцем проживання дитини з інвалідністю (крім дітей, які переселилися з тимчасово окупованої території України чи районів проведення антитерористичної операції), відмінним від зареєстрованого, одним із батьків дитини з інвалідністю або особою, яка їх замінює, додатково подається довідка органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання дитини з інвалідністю про те, що вона не перебуває на обліку для забезпечення путівкою.

 

4.

Вимоги до строку надання послуги, а також до строків здійснення дій, прийняття рішень у процесі надання послуги

 

Послуга надається щорічно у межах бюджетних коштів, виділених на бюджетну програму «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам відповідно до укладених договорів з урахуванням черговості подання заяв та медичних рекомендацій.

 

5.

Перелік підстав для відмови

(призупинення) у наданні послуги

Послуга не надається у разі подання встановленого переліку документів не у повному обсязі, через відсутність коштів на санаторно-курортне лікування постраждалих громадян.

6.

Результат, який отримає одержувач.

 

Отримання санаторно-курортного лікування.

7.

Можливі механізми отримання послуги

(поштове відділення, банківський рахунок, структурний підрозділ відповідного державного органу...).

Послугу можна отримати за місцем проживання особи, звернувшись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах у разі утворення (крім м. Києва) рад.

8.

Інформація про платність або безоплатність надання послуги та розмір плати за її надання

Послуга надається безоплатно (якщо вартість санаторно-курортного лікування перевищує граничний розмір грошової допомоги, то постраждалою особою здійснюється доплата цієї різниці за рахунок власних коштів – розмір доплати залежить від вартості санаторно-курортної путівки).

9.

Можливі способи отримання відповіді (результату) (особисто / за довіреністю,  письмово видається в управлінні / надсилається поштою)

Отримувача інформують про можливість отримати послугу у письмовій формі або в телефонному режимі.

 

10.

Нормативно-правові акти, що регулюють порядок надання послуги

 

1. Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ;

2. Постанова Кабінету Міністрів України  від 20 вересня          2005 року № 936 „Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ;

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада          2016 року № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1029 ,,Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2017 році”;

5. Наказ Мінсоцполітики від 14.07.2015 № 729 „Про затвердження форм документів з організації лікування осіб пільгових категорій для забезпечення їх санаторно-курортною путівкою структурними підрозділами соціального захисту населення”, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.07.2015 за № 90/27355;   

6. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 06.02.2008  № 56 „Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування в санаторно-курортних закладах (крім туберкульозного профілю) для дорослого населення” (зі змінами);   

7. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 28.05.2009 № 364 „Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування дітей в санаторно-курортних закладах України” 

 

 

Інформаційна картка

щодо виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

 

1.

Суб’єкт надання послуги

(найменування, місцезнаходження, режим роботи, телефон, електронна пошта, веб-сайт)

Центри по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах у разі утворення (крім м. Києва) рад за місцем проживання таких громадян, до компетенції яких відноситься питання забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

2.

Перелік категорій одержувачів послуг

-         постраждалі особи, віднесені до категорії 1;

-         потерпілі діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою

3.

Перелік документів, необхідних для надання (отримання) послуги

Для виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи подаються документи:

1) громадянином, віднесеним до категорії 1:

довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;

копію посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою);

копію паспорта.

У разі подання заяви за місцем проживання, відмінним від зареєстрованого, громадянин (крім осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України чи районів проведення антитерористичної операції) додатково подає видану органом соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання довідку про те, що громадянин, віднесений до категорії 1, не перебуває на обліку для забезпечення путівкою;

2) одним із батьків дитини з інвалідністю або особою, яка їх замінює:

довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о;

копію посвідчення дитини з інвалідністю (із вкладкою);

копію свідоцтва про народження або копію паспорта дитини з інвалідністю;

довідку про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб.

У разі подання заяви за місцем проживання дитини з інвалідністю (крім дітей, які переселилися з тимчасово окупованої території України чи районів проведення антитерористичної операції), відмінним від зареєстрованого, одним із батьків дитини з інвалідністю або особою, яка їх замінює, додатково подається довідка органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання дитини з інвалідністю про те, що вона не перебуває на обліку для забезпечення путівкою.

 

4.

Вимоги до строку надання послуги, а також до строків здійснення дій, прийняття рішень у процесі надання послуги

 

Послуга надається щорічно у межах бюджетних коштів, виділених на бюджетну програму «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки.

 

5.

Перелік підстав для відмови

(призупинення) у наданні послуги

Послуга не надається у разі подання встановленого переліку документів не у повному обсязі, через відсутність коштів для виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки.

6.

Результат, який отримає одержувач.

 

Отримання виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки.

7.

Можливі механізми отримання послуги

(поштове відділення, банківський рахунок, структурний підрозділ відповідного державного органу...).

Виплату можна отримати через: поштове відділення, банківський рахунок.

8.

Інформація про платність або безоплатність надання послуги та розмір плати за її надання

Послуга надається безоплатно.

9.

Можливі способи отримання відповіді (результату) (особисто / за довіреністю,  письмово видається в управлінні / надсилається поштою)

Повідомлення про виплату / відмову у виплаті грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки отримувач отримує письмово.

 

10.

Нормативно-правові акти, що регулюють порядок надання послуги

 

1. Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ;

2. Постанова Кабінету Міністрів України  від 20 вересня          2005 року № 936 „Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ;

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада          2016 року № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

4. Наказ Мінсоцполітики від 14.07.2015 № 729 „Про затвердження форм документів з організації лікування осіб пільгових категорій для забезпечення їх санаторно-курортною путівкою структурними підрозділами соціального захисту населення”, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.07.2015 за № 90/27355;   

5. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 06.02.2008  № 56 „Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування в санаторно-курортних закладах (крім туберкульозного профілю) для дорослого населення” (зі змінами);   

6. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 28.05.2009  № 364 „Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування дітей в санаторно-курортних закладах України” .

 

 

За довідками звертатися до управління соціального захисту населення Срібнянської РДА за телефоном 2 13 50

 


Липень 2018 року

Уряд затвердив новий порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян

Кабінетом Міністрів України 11 липня прийнято постанову за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян», якою, зокрема, затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян. Реалізацією постанови буде забезпечено удосконалення порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, під час складання ядерних зарядів та проведення на них регламентних робіт.

Крім того, затверджено нові зразки бланків посвідчень для постраждалих громадян, віднесених до категорії 1, у яких передбачено розмежування за категоріями «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», а також нові зразки бланків посвідчень для осіб, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт (категорія 1, 2 або 3) і постраждалим від радіаційного опромінення.

До 1 січня 2019 року дозволено використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. № 501 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 20 січня 1997 р. № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 21 серпня 2001 р. № 1105 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51».

 

Департамент соціального захисту

населення Чернігівської облдержадміністрації


Липень 2018

 

Конституційний Суд ухвалив рішення, яким відновив соціальні гарантії «чорнобильцям»

Конституційний Суд України ухвалив Рішення, яким відновив соціальні гарантії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпунктів 2–7, 12 та 14 пункту 4 розділу І Закону «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 р. № 76–III.

Таким чином, було встановлено, що пільги, передбачені пунктом 1 частини першої та частини другої статті 22 Закону № 796 в частині пільг, передбачених пунктом 1, 2, 11 статті 20, пункту 14 частини першої цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному КМУ.

Крім того, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, пільги та компенсації надавалися за вибором.

Конституційний Суд України виходячи зі змісту статті 16 Основного Закону України зазначає, що обов’язок держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу зумовлює надання особливого статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 


Липень 2018 року 

Чорнобильцям підвищать пенсії

Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про додаткові заходи з відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, із соціального захисту постраждалих осіб, безпечного поводження з радіоактивними відходами».

Згідно з цим указом Уряду доручено:

  • ужити заходів щодо підвищення розміру:
  • пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
  • пенсій у зв'язку із втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
  • ужити заходів, спрямованих на реабілітацію та відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • сприяти розвитку Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника як унікального природно-заповідного об'єкта;

Разом із цим, Кабмін у шестимісячний строк має внести до Верховної ради законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення плати за землю за земельні ділянки в зоні відчуження, зоні безумовного (обов'язкового) відселення, передані в постійне користування природоохоронним установам, визначивши її розмір — не більше 15 % розміру земельного податку.

 


Встановлено середню вартість путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи

Наказом Міністерства соціальної політики України від 20.02.2018 № 257 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2018 року за № 234/31686)  «Про встановлення середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та дітям, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою» встановлено середню вартість путівки для виплати грошової компенсації у розмірі 481 гривня.

Довідково.

До місцевих управлінь соціального захисту населення за отриманням компенсації замість санаторно-курортної путівки звернулося 560 осіб, віднесених до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Міністерством соціальної політики України для виплати компенсації замість санаторно-курортної путівки передбачено 0,3 млн гривень.

 

Зміни щодо санаторно-курортного лікування та оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Визначено розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку на 2018 рік.

Для забезпечення прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на санаторно-курортне лікування Кабінетом Міністрів України 25.01.2018 прийнято постанову за № 31 «Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2018 році», якою передбачено грошову допомогу для компенсації вартості путівок шляхом безготівкового перерахування санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення і відпочинку за надання послуг, розміри якої становлять для:

- осіб, віднесених до категорії 1,  - 6 822 гривні;

- осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 20685 гривень;

- дітей, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, та одного з батьків або особи, яка їх замінює, - 13545 гривень.

Для постраждалих громадян категорії 1 та дітей, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, які не бажають отримати санаторно-курортне лікування, починаючи з 2018 року передбачено отримання за їх бажанням грошової компенсації, розмір якої становить 35 відсотків чинного на 01 січня відповідного року одного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Це визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 838 «Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З питань забезпечення санаторно-курортними путівками або виплати компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно звертатися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання).