back

Інформація про безпечну поведінку на льоду

11 грудня 2018

 

Взимку все більше людей піддаються спокусі перевірити на міцність кригу на найближчій водоймі. Проте, багато хто забуває, що необдумана та необережна поведінка загрожує життю і здоров'ю.

Не треба також забувати про те, що небезпечно кататися на ковзанах у необладнаних для цього місцях.

Маючи на увазі, що структура, міцність і товща льоду змінюються на протязі пізньої осені, зими і ранньої весни, дітям не рекомендується ходити на водойми - це небезпечно для життя.

Навесні лід, під дією сонця і талої води, стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.

 

Навіть взимку є небезпека провалитися під лід, тому що:

  • лід може бути неміцним біля стоку води;
  • тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу, у місцях, де водорості вмерзли в лід;
  • тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкий плин або струмок впадає у річку;
  • особливо обережно слід спускатися з берега: лід може не щільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

 

В силу зміни погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не можна панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.

 Та якщо, все ж таки, ваша цікавість та необачність узяла гору над здоровим глуздом і ви опинилися на льоду, то пересуватися треба про вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь. Переконайтеся у безпечності переходу. Подивіться, чи немає підозрілих місць на кризі. Під час руху на льоду бажано мати палицю, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода або він пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи ступні від льоду. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

 

Якщо ви опинилися у «крижаній пастці» та провалилися під лід, широко розкиньте руки по краям льодового пролому та намагайтеся не зануритися під воду з головою. Дійте рішуче, не панікуйте! Не робіть різких рухів, вибирайтеся на лід, наповзаючи на нього грудьми і по черзі витягайте на поверхню ноги.

 Вибравшись із «льодового полону», намагайтесь повзком рухатись в той бік, звідки прийшли, оскільки там міцність льоду уже перевірена. Незважаючи на те, що у вас з'явиться бажання побігти і таким чином зігрітися, не втрачайте пильності і спокійно рухайтесь аж до самого берега. На березі намагайтеся зігрітися, рухайтесь аж поки не дістанетесь безпечного теплого місця.

Не забувайте, що відправлятися на водойми поодинці небезпечно. Намагайтеся завжди повідомляти своїх знайомих про ваше місцезнаходження.

Також не забувайте правила поводження з електронагрівальними приладами, опаленням та дії у разі виявлення вибухонебезпечних та підозрілих предметів.

 

Запам’ятайте номер «101» служби порятунку ДСНС України!!!

 

Срібнянський РС Управління ДСНС України

у Чернігівській області