back

Вбережемо власні оселі

01 жовтня 2018

 

З приходом холодів населення почало інтенсивно використовувати пічне опалення та електрообігрівачі, але при цьому не кожна людина в повсякденних клопотах звертає увагу на дотримання протипожежних вимог й тим самим наражає на небезпеку себе та оточуючих її людей.

Як результат, щороку на Чернігівщині за даних обставин реєструється близько 300-т пожеж, внаслідок яких гине 30 - 35 осіб.

Насамперед лихо приходить в ті оселі, де у цегляній кладці печей внаслідок тривалої експлуатації або неякісного мурування з’явилися тріщини, шари сажі й при цьому належний ремонт та обслуговування не проводяться. Крім того, в старих і навіть відносно нових будинках протипожежні відстані або розділки від печей та димарів до дерев’яних стін чи перекриття не завжди відповідають нормам безпеки. Тож при найменшому перегріванні печей це призводить до пожеж.

Ще причиною загоряння стають жарини, що випадають з незачинених щільно топкових дверцят на незахищену металевим листом спалиму підлогу. Зайнятися від теплового впливу можуть і домашні речі, меблі або дрова, якщо ті розміщені впритул до печі або електрообігрівача. 

 Часто ці пожежі трапляються в будинках громадян похилого віку, інвалідів, багатодітних або неблагополучних родин.

Не можна залишити поза увагою і таку з найбільш поширених причин трагедій, як необережність під час куріння, особливо в нетверезому стані. Щороку через цю безпечність гине 45 - 55 осіб, переважно в період холодів. Це є результатом того, що люди, які зловживають алкоголем, починають розпивати його вже не на вулиці, а вдома. Далі розвиток подій іде за одним і тим сценарієм. Людина випила, втратила пильність та відчуття небезпеки. Потім кинула непогашений недопалок або закурила у ліжку та непомітила, як заснула, випустила з рук цигарку і почалася пожежа.

Необхідно зазначити, що пожежно-рятувальні підрозділи щотижнево відпрацьовують населені пункти з метою контролю за протипожежним станом у помешканнях, насамперед, громадян похилого віку, інвалідів, багатодітних або неблагополучних родин. Проте штатна численність рятувальників не дозволяє фізично обійти кожну оселю. Тут ми вправі розраховувати на активну допомогу з боку органів місцевого самоврядування, соціального захисту, комунальних організацій, служб газового господарства та енергонагляду. Тож закликаємо їх керівників взяти під особливий контроль помешкання вище вказаних громадян. З цими людьми необхідно проводити додаткові профілактичні інструктажі, періодично обстежувати технічний стан приладів опалення та електромереж в їх оселях і, вразі необхідності, надавати допомогу щодо усунення пожежонебезпечних недоліків.

Також, просимо людей частіше відвідувати домівки своїх батьків, якщо ті проживають окремо. При цьому необхідно звертати увагу на протипожежний стан в їх оселях.   

З цим нагадуємо, щоб уникнути лиха та захистити свою оселю й життя від пожеж, необхідно дотримуватися наступних основних вимог безпеки. По-перше, перевірте чи є відстань від внутрішніх стінок печі та димаря до дерев’яних стін і перекриття будинку. Вона визначається вимогами будівельних норм і здебільшого становить не менше 51 см. Щоб мати змогу своєчасно виявити тріщини в цегляній кладці печі та димаря, їх необхідно білити. Поява слідів кіптяви вкаже на наявність та місця пошкоджень.

По-друге, дерев’яна підлога перед топковими дверцятами печі обов’язково повинна бути захищена металевим листом розміром 50х70 см. Ні в якому разі надмірно не перегрівайте печі, не залишайте вогонь без нагляду та не розпалюйте його за допомогою горючих рідин. Не перекривайте повністю засувки димарів, бо чадний газ піде в хату і можна отруїтися.

По-третє. Не розміщуйте меблі, дрова, занавіски та інші спалимі речі впритул до печей та електрообігрівачів. Відстань до них має бути не менше 0,5 м. В опалювальний сезон очищуйте димарі від сажі не рідше одного разу на три місці. Користуйтеся електрообігрівачами тільки заводського виготовлення та ні в якому разі не залишайте їх або інші пожежонебезпечні прилади включеними без нагляду.  

Четверте. Не зловживайте алкоголем. Будьте обережними під час куріння. Не кидайте непогашені сірники або недопалки на підлогу або у смітник. Ні в якому разі не паліть у ліжку.

Дотримання цих вимог дозволить захистити себе від пожеж. Адже уявіть собі, що означає взимку залишитися без даху над головою або скільки коштує відновити пошкоджений вогнем будинок. Проте найстрашніше те, що втрачене людське життя  взагалі ніколи не повернути. 

Запамятайте номер «101» служби порятунку ДСНС України!!!