Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://sribadm.cg.gov.ua/old

24 жовтня 2008

 

Провідна литовська компанія у сонячній енергетиці зацікавлена започаткувати виробництво сонячних модулів в Україні

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ в січні–жовтні 2017 року

Стаття сайт Талалаївка, Срібне, Утримання худоби.doc

Профілактика інфекц. зах-нь..doc

Небезпека ботулізму.doc

05 - 2017 - Варва - змнено розмр допомоги на поховання.doc

05 - 2017 - Варва -допомога сезонним тимчасовим працвникам.doc

нформаця щодо перерахування коштв.doc

Конкурс.грантів_ВПО-АТО_МОМ_ЄС-7.04.2017.doc

доступні ліки на сайт.docx

Підсумки роботи Варвинської МРВД ЧОВ ФСС з ТВП.doc

ІНФОРМАЦІЯ про загальні збори громадян у Срібнянському районі.doc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підсумки роботи Варвинської дирекції за 9 місяців 2016 року


Варвинська міжрайонна виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснює матеріальне забезпечення та надає соціальні послуги застрахованим особам Варвинського, Срібнянського та Талалаївського районів.
Станом на 1 жовтня в дирекції згідно Єдиного реєстру страхувальників на обліку перебуває 1 375 страхувальників:
№ з/п Тип страхувальника Кількість страхувальників станом на 01.10.2016 1 Юридичні особи 505 2 Фізичні особи з найманою працею (роботодавці) 240 3 Фізичні особи (особисто) 623 4 Інші типи ( відокремлені підрозділи, тощо) 7
Доходна частина Тимчасового розпису дирекції становить 35,1 тис. грн, в тому числі неправомірно витрачені кошти – 26,7 тис. грн., господарські штрафи – 5,8 тис. грн., суми помилок минулих років – 2,2 тис. грн., повернення видатків минулих періодів - 0,4 грн.
Проведено 76 перевірок страхувальників, кількість перевірок, якими виявлено порушення – 31. Найчастіше при перевірці коштів Фонду зустрічаються наступні помилки: невірно визначено кількість календарних днів у розрахунковому періоді; невірно визначені дні, які підлягають оплаті; допомога не обмежена мінімальною заробітною платою; допомога виплачена за вихідні (неробочі) дні; допомога в день встановлення МСЕК інвалідності. Страхувальниками надано 955 заяв-розрахунків на фінансування матеріального забезпечення на загальну суму 3 969,0 тис. грн. Профінансовано 3 966,8 тис. грн. Решту коштів страхувальники отримали на початку жовтня. Затримки у виплаті допомог застрахованим у Фонді особам немає. Фінансування здійснюється протягом 3-х робочих днів при встановленому законодавством 10-денному терміні.
За 9 місяців профінансовано допомог:
Назва статті План Факт % виконання
о тимчасовій непрацездатності 3147,3 2832,3 90,0
По вагітності та пологах 1263,2 1124,0 89,0
На поховання 28,6 15,4 53,8
При прийомі заяв-розрахунків постійно проводилась робота по виявленню зловживань при наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам. У 8 страхувальників упереджено неправомірне віднесення витрат за рахунок коштів Фонду на суму 7,1 тис. грн. (травми отримані в робочий час або в стані алкогольного сп'яніння).
Одним з напрямів роботи є забезпечення застрахованих осіб путівками на реабілітаційне (відновлювальне) лікування на базі санаторно-курортних закладів. Проведено відновлювальне лікування 24 застрахованих осіб.
За заявками лікувально-профілактичних закладів застраховані особи по безкоштовних путівках Фонду мали змогу отримати відновлювальне лікування в реабілітаційних відділеннях санаторіїв ПрАТ "Трускавецькурорт", ПрАТ "Миргородкурорт" та інших.
Лариса Чміль,
директор Варвинської міжрайонної виконавчої дирекції

Увага! Знову працюють «податкові» шахраї


Керівництво Прилуцької ОДПІ повідомляє про шахрайські дії невідомих осіб, які продовжують вимагати гроші з підприємців, видаючи себе за податківців.
Зокрема, з телефонних номерів ( 095) 305-70-97, (073) 492-06-56, ( 063) 655-23-63 шахраї телефоную підприємцям, представляючись керівництвом податкової інспекції та вимагають гроші для «вирішення окремих питань».
То ж, у зв’язку з цим, у разі отримання інформації щодо таких шахрайських дій, просимо не йти на провокації та терміново телефонувати на номер «Довіри» - (0462) 668-522. Інформацію також можна повідомити безпосередньо до відділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Чернігівській області, звернувшись за адресою: м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11 каб. 208 або до приміщення інспекції.


<Що треба знати споживачам газу, аби не мати проблем з розрахунками
З настанням опалювального сезону значно зростають суми в платіжках за газ. Дороговартіснийенергоносій змушує споживачів рахувати кожну копійку, а якщо в квитанціїприходятьбільші нарахування ніж очікувалося, споживач береться«шукати правди» в газовій компанії.Втім, такі «несподіванки», як правило, виникають через неуважність або необізнаність самих споживачів. Тож, що треба знати й робити, аби уникнути заборгованості та сплачувати лише за реально спожитий газ, ми розкажемо далі.
Нормативний лікбез Впродовж останніх півтора роки відбулися суттєві зміни в сфері надання послуг з газопостачання. Насамперед, цепродиктовано введенням в дію новогоЗакону України «Про ринок природного газу». Численні нормативні акти, які вийшли«з під пера» Кабміну та НКРЕКП стосувалися договірних взаємовідносин надавачів послуг і споживачів, ціни на енергоносій, обсягів і норм споживання, порядку надання пільг та субсидій, коефіцієнтів для розрахунку норми газу на опалення приміщень для пільговиків та отримувачів субсидій, передачі показання лічильників, тощо. Так, лише норми споживання газу без лічильників змінювались щонайменше тричі, порядок надання субсидій – 9(!) разів, двічі переукладалися договори на постачання та розподіл природного газу. Окрім цього, ріст вартості газу з 1 грн до майже 6,9 грн, при проміжних цінахв 3,60 грн або 7,1 грн залежно від обсягів, створили неабиякий ажіотаж і заплутали споживачів. Зачасту люди не мали бажання або можливості вникати в нормативні тонкощі і продовжували оплачувати газ по-старому, а отримавши в платіжках борги, звинувачували в своїх бідах газівників. Сподіваємося, що нижченаведена інформація стане споживачам газу в пригоді і застрахує від неочікуваних сум в рахунках за газ.
Скільки коштує газ? Як вже відомо, Постановою від 27 квітня 2016 р. № 315 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758",з 1 травня 2016 року для всіх побутових споживачів газу (незалежно від газових приладів у помешканні) Кабмін встановив єдину ціну на природний газ - 6,879 грн. за кубометр.Очікується, що на такому рівні ціна протримається до 31 березня 2017 року (включно).На ціну газу не впливають ані обсягиспоживання, ані сезонність– вона однакова протягом всього року.
Особливості норм споживання газу Пільговикам та отримувачам субсидій важливо знати, що початок і закінчення опалювального сезону 2016-2017 р.р., на відміну від минулорічного, встановлюється рішенням виконавчого органу сільської (селищної), міської або місцевої ради або місцевої держадміністрації. Тож пільговий обсяг газу за жовтень і квітень може відрізнятися від іншихмісяців опалювального сезону. Нарахування по пільговим категоріям сільських пенсіонерів, педагогів, медиків, бібліотекарів і т.і. дещо відрізняються від решти категорій. При опаленні газом житлапільгова нормадається лише на опалення, а газова плита або колонка не враховуються.Більш детально з цього питання можна проконсультуватися в місцевому управлінні соцзахисту. Окрім цього, з 1 травня 2016 рокусоціальний норматив для індивідуального опалення зменшився із 7 до 5,5 куб.м на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць (в опалювальний період), а також переглянуто коригуючі коефіцієнти. При застосуванні нових коефіцієнтів і нормативів отримаємо наступні розрахунки: 1. 5,5 м куб ?1,134 = 6,237 м куб (де 1,134 коригуючий коефіцієнт для 1-2 поверхових будівель). Тобто, соціальна норма газу для 1 або 2-поверхівок складає 6,237 м куб на 1 м кв опалювальної площі. 2. 5,5 x 0,661 = 3,635 м куб (де 0,661 коригуючий коефіцієнт для 3 і більше поверхових будівель). Тобто, соціальна норма газу для 3-ьох і більше поверхових будівель – 3,635 м куб на 1 м кв опалювальної площі. Соціальні норми споживання газу на приготування їжі та підігрів води встановлені такі самі, як для оплати газу,спожитого помешканнями без лічильників, і складають: Вид споживання природного газу Одиниця виміру Норми споживання З 01.02.2016 р. Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання куб. м на людину в місяць 4,4 Плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання куб. м на людину в місяць 7,1 Плита газова та водонагрівач куб. м на людину в місяць 14 За такими ж нормами виставляються платежі для всіх домогосподарств без приладів обліку. Треба зазначити, що наявність електричного бойлера не звільняє споживачів від нарахувань за підігрів гарячої води. Існуюча нормативна база зобов`язує газовиків виставляти рахунки на 7,1 кубометрів газу на особу за відповідний період відсутності централізованого гарячого водопостачання. Так само не вливає на зменшення норми встановлення електричної духової шафи.
Передавати показання лічильника –обов`язокспоживача Згідно нового Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 р., споживач зобов`язаний щомісяця, станом на 1-ше число, самостійно фіксувати показання приладу обліку газу і надавати інформацію «Чернігівгазу». Показання лічильників приймаються з 1-го по 5 число (включно) кожного місяця.Варто зазначити, що за новими правилами, контролер зобов`язаний знімати контрольні показання лічильника газу лише раз на півроку. На сьогодні споживачі газу мають можливість передати показання декількома способами, в тому числі і дистанційними, що значно полегшує і прискорює обмін даними.  Через Особистий кабінет на сайті 104.ua. Для цього треба зареєструватися або увійти до кабінету, якщо Ви вже зареєстровані;  зателефонувати до Контакт-центру за номерами(0462) 61-62-04, (0462) 61-63-04 або (067) 65 64 104 (слідуючи голосовим підказкам, в тоновому режимі набрати цифру «2»). Для мешканців районів області код для дозвонузі стаціонарних телефонів (022), код (0462) - для дзвінків з мобільного телефону;  СМС–повідомленням на короткий номер 7104 (в форматі: ХХХХХХХХХХ - 10 цифр особового рахунку, ХХХХХ - показання лічильника (до 5 цифр). Між особовим рахунком і показаннями лічильника має бути пробіл.  електронною поштою contact@cn.104.ua;  особисто на прийомі у оператора з 30-го числа поточного місяця по 3-тє число (включно)місяця наступного за розрахунковим.
УВАГА!Не отримавши вчасно фактичні показання вашого лічильника, обсяги спожитого вами природного газу розраховує газорозподільне підприємство! Особливо важливу роль відіграють показання в перехідний період, коли змінюється ціна на газ.Якщо споживач не встиг до 5-го числа передати дані лічильника, нарахування від попереднього фактичного показання лічильника здійснюються за новою ціною.
Що важливо знати Нинідля побутових споживачівгазу в Чернігівській області працюють дві газові компанії: ТОВ «Чернігівгаз Збут» - постачальник газу зі спецобов`язками, якого призначила держава (!). Саме від цієї компанії побутовим споживачам приходять платіжки. Доїї компетенції також входить нарахування пільг. ПАТ «Чернігівгаз» - газорозподільна компанія, якій залишилась функція розподілу, обліку газу та експлуатації газових мереж. В 2016 році газові компанії почали вести обслуговування клієнтів за новим форматом. Наразі в Чернігові та Прилуках споживачі газу можуть отримати увесь спектр послуг і консультацій щодо питань з газопостачання в одному приміщенні - Центрі обслуговування клієнтів. 27 грудня 2016 року планується відкриття подібного центру в Ніжині за адресою вул. Воздвиженська, 4. Наша публікація роз`яснила лише деякіособливості нарахувань за газ. Більше корисної та актуальної інформації можна знайти на сайтах газових компаній. Отримати фахову консультацію також можна за телефонами контакт-центру (0462) 61-62-04, (0462) 61-63-04 або (067) 65 64 104 або через особистий кабінетна сайті 104.ua.


Хто має право на безкоштовні путівки в реабілітаційні відділення санаторно-курортних закладів
До Варвинської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звертаються застраховані особи з питаннями щодо порядку отримання безкоштовних путівок на реабілітаційне лікування після перенесених захворювань та травм.
Повідомляємо, що медичний відбір та направлення застрахованих осіб та членів їхніх сімей на відновлювальне лікування здійснюється відбірковими комісіями лікувально-профілактичних закладів. Отримати безкоштовну путівку можуть хворі, які мають відповідні медичні показання для направлення на відновлювальне лікування (медичну реабілітацію) до реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів після стаціонарного лікування. Крім того, Фонд оплачує весь термін лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу, а це 24 дні.
Протягом 2016 року вже скористалися можливістю відновити здоров’я після гострого інфаркту міокарда, пролікованої нестабільної стенокардії, операцій на серці та магістральних судинах 4 застраховані особи в реабілітаційних відділеннях санаторіїв «Полтава» ПРаТ «Миргородкурорт» та «Карпати», 25 хворих з порушеннями обміну речовин та захворюваннями ендокринної системи і троє дітей в супроводі дорослого лікувалися в ПРаТ «Трускавецькурорт» та ПРаТ «Миргородкурорт».Крім зазначених профілів захворювань медична реабілітація призначається пацієнтам: – після гострих цереброваскулярних порушень; – після оперативних втручань на органах травлення; – після операцій ортопедичних, травматологічних при дефектах та пороках розвитку хребта, пластиці суглобів, ендопротезуванні і реєндопротезуванні, реплантації кінцівок; – з порушенням перебігу вагітності; – після опіків.
На даний час отримані заявки лікувально-профілактичних закладів про виділення путівок на відновлювальне лікування у 2017 році. Відмічаємо збільшення кількості таких путівок, адже лікарі, як ніхто розуміють, що рання санаторно-курортна реабілітація спрямована на відновлення здоров’я працездатної особи та повернення її до суспільно-корисної праці,оскільки вона здійснюється безпосередньо після стаціонарного лікування і хворий направляється в санаторій із відкритим листком непрацездатності. У наступному році планується направлення на реабілітаційне лікування 57 хворих.
Застрахованій особі протягом календарного року за рахунок коштів Фонду може бути виділена лише одна путівка до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу.
Після проведеного лікування застрахована особа зобов’язана повернути до лікувально-профілактичного закладу, що видав путівку, заповнений зворотний талон путівки або довідку про факт перебування в санаторно-курортному закладі.
Реабілітаційне лікування є важливою та невід’ємною частиною комплексного лікування застрахованих осіб та врешті решт веде до зменшення витрат на допомогу по тимчасовій непрацездатності (оплату листків непрацездатності за рахунок коштів Фонду).
Директор Варвинської МРВД ЧОВ ФСС з ТВП Л.Чміль


 

Соціально-економічне становище Чернігівської області в січні-листопаді 2016 року


НАСЕЛЕННЯ Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 листопада 2016р. становила 1036,9 тис. осіб. За січень–жовтень 2016р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 8016 осіб. Порівняно із січнем–жовтнем 2015р. обсяг природного скорочення зменшився на 189 осіб. Упродовж січня–жовтня 2016р. народилося 7126 малюків. Кількість померлих склала 15834 особи.
РИНОК ПРАЦІ Кількість зареєстрованих безробітних на кінець листопада 2016р. становила 10,7 тис. осіб. Допомогу з безробіття отримували 78,3% осіб, які мали статус безробітного. Із загальної кількості безробітних більше половини (56,9%) становили жінки. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому в області порівняно з жовтнем 2016р. не змінився й на кінець листопада 2016р. становив 1,7% населення працездатного віку. Цей показник був вищим серед населення сільської місцевості (1,9%) порівняно з жителями міських поселень (1,6%). Кількість вільних робочих місць (вакантних посад), заявлених роботодавцями до державної служби зайнятості, упродовж листопада 2016р. зменшилася на 12,9% й на кінець місяця становила 1,1 тис. За професійними групами найбільший попит на робочу силу на кінець листопада 2016р. спостерігався на кваліфікованих робітників з інструментом (22,1% від загальної кількості заявлених вакансій), а найменший – на кваліфікованих робітників сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства (1,4%). Навантаження зареєстрованих безробітних збільшилося й на кінець листопада 2016р. становило 10 осіб на одне вільне робоче місце (вакантну посаду). За сприяння державної служби зайнятості в січні–листопаді 2016р. було працевлаштовано 12,7 тис. осіб, або кожен третій громадянин, який мав статус безробітного в цьому періоді. Серед зареєстрованих безробітних, які отримали роботу в листопаді 2016р., 55,3% становили жінки, 36,3% – молодь у віці до 35 років. Середньооблікова кількість безробітних, які отримували допомогу у зв’язку з безробіттям упродовж листопада 2016р., становила 8,4 тис. осіб. Середній розмір допомоги з безробіття складав 1775 грн, що на 22,4% вище законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати (1450 грн).
ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ У січні–жовтні 2016р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–жовтнем 2015р. зросла на 21,7% й становила 3906 грн. Серед більш оплачуваних були працівники добувної промисловості й розроблення кар’єрів, виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення, виробництва харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів, сфери інформації та телекомунікацій, зайняті у виготовленні виробів із деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності, фінансової та страхової діяльності, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, де нарахування в 1,8–1,3 раза перевищили середній показник в області. Водночас абсолютний розмір заробітної плати працівників підприємств поштової та кур’єрської діяльності, виробництва меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання був значно нижчим і не перевищував 56,9% середнього показника в області. Індекс реальної заробітної плати в січні–жовтні 2016р. порівняно з відповідним періодом 2015р. становив 107%. Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–жовтня 2016р. зросла на 2,9 млн.грн (на 15,1%) та на 1 листопада 2016р. становила 21,9 млн.грн. Сума боргу складає 2,7% від фонду оплати праці, нарахованого за жовтень 2016р. Борги працівникам економічно активних підприємств становили 9,8 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–жовтня 2016р. на 1,5 млн.грн (на 13,3%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості 5,7 млн.грн (58% загальної суми), будівництві – 1,6 млн.грн (15,9%), транспорті, складському господарстві, поштовій та кур’єрській діяльності – 1 млн.грн (9,8%). Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, зменшилася впродовж січня–жовтня 2016р. на 20,9% й на 1 листопада 2016р. становила 1,6 тис. осіб (0,9% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області). Більшість із них була в промисловості (47,2%). Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 6024 грн, що на 47,7% більше від середньої заробітної плати, нарахованої за жовтень 2016р.
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ У січні–жовтні 2016р. субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначено 239,6 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 162,8 тис. домогосподарств, у сільській місцевості – 76,8 тис. домогосподарств. Загальна сума призначених субсидій становила 136,2 млн.грн (у міських поселеннях – 95,4 млн.грн, у сільській місцевості – 40,8 млн.грн). Середній розмір допомоги, призначеної одному домогосподарству в жовтні 2016р., становив 520,4 грн. Крім того, 41,8 тис. домогосподарств було призначено субсидії готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (у міських поселеннях – 7,1 тис. домогосподарств, у сільській місцевості – 34,7 тис. домогосподарств). Середній розмір субсидії цього виду, призначеної в жовтні 2016р., становив 2060,3 грн на одне домогосподарство. У січні–жовтні 2016р. населення області сплатило за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 821,9 млн.грн (118,9% нарахованих сум).
ПРАВОПОРУШЕННЯ За повідомленням прокуратури, у січні–листопаді 2016р. обліковано 15861 кримінальне правопорушення. Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 41% – тяжкі та особливо тяжкі. У загальній кількості злочинів 67,6% становили злочини проти власності, 11,6% – проти життя та здоров’я особи, 3,9% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 3,2% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 2,7% – проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 2,0% – у сфері службової та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 1,7% – злочини проти правосуддя, по 1,3% – злочини у сфері господарської діяльності та злочини проти громадської безпеки, 1,2% – злочини проти довкілля, 1% – злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина. Протягом січня–листопада 2016р. обліковано очевидних умисних убивств та замахів на вбивство – 34, умисних тяжких тілесних ушкоджень – 55, зґвалтувань і замахів на зґвалтування – 9. Кількість випадків крадіжок становила 9021, шахрайства – 838, грабежів – 309, розбоїв – 50, хабарництва – 36. Кількість потерпілих від злочинів у січні–листопаді 2016р. становила 10165 осіб, із числа яких 4069 – жінки, 881 – особи похилого віку та інваліди 1 і 2 групи, 110 – неповнолітні у віці 14–17 років та 60 – діти у віці до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (більше двох третин) – від крадіжок та грабежів, серед яких 40,1% – жінки. У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами, на території області постраждали 329 осіб. Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 162 особи, кожна друга – унаслідок дорожньо-транспортних пригод, пов’язаних зі злочинами; 21,6% було умисно вбито; 9,3% загинуло в результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень. Виявлено 2200 осіб, які вчинили злочини, із них 270 жінок (12,3%), 56 неповнолітніх у віці 14–17 років (2,5%). У загальній кількості виявлених осіб, які вчинили злочини, 27,2% раніше вже ставали на злочинний шлях (з них 72,2% мали незняту або непогашену судимість), 19,3% знаходилися в стані алкогольного сп’яніння, 9% вчинили злочин у групі. Питома вага працездатних осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 58,7%, безробітних – 13,8%.
ЦІНИ І ТАРИФИ Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–листопаді 2016р. в області становив 111,8%, в Україні –111,4%. На загальний показник інфляції в області суттєво вплинуло зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива в цілому на 50,2% за рахунок подорожчання опалення на 97,4%, гарячої води – на 75,4%, квартирної плати – на 70,9%, електроенергії – на 60%, каналізації – на 52,3%, водопостачання – на 49,5%, природного газу – на 45,8%. Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої в цілому зросли на 2,5%. Найбільше (на 26,4%) подорожчало масло, на 11,3–19,3% – олія соняшникова, сири, кисломолочна продукція та молоко; на 3,3–6,7% – риба та продукти з риби, макаронні вироби, хліб, продукти переробки зернових, м’ясо та м’ясопродукти. Водночас овочі подешевшали на 37,2%, сало – на 16,5%, яйця – на 10,5%, фрукти – на 7,9%, цукор – на 5,9%. У сфері охорони здоров’я ціни зросли на 12,3%. Ціни на транспорт підвищилися на 9,2%.
ПРОМИСЛОВІСТЬ За підсумками січня–листопада 2016р. порівняно із січнем–листопадом 2015р. випуск промислової продукції зріс на 7,1%. У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва склали 80,5%, а в переробній промисловості – 114,8%. На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції порівняно із січнем–листопадом 2015р. зріс на 21,4%. При цьому зросло виробництво свіжого чи охолодженого м’яса великої рогатої худоби (на 43,1%), соняшникової нерафінованої олії та її фракцій (крім хімічно модифікованих) (на 20,5%), рідкого обробленого молока (на 18,3%), круп (на 15,6%), свіжого чи охолодженого м’яса свиней (на 11,6%), ковбасних виробів (на 2,2%). Водночас спостерігалося зменшення випуску йогуртів та інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 7,9%), борошна (на 14,3%), хліба та хлібобулочних виробів, нетривалого зберігання (на 15,9%), вершкового масла (на 21,2%), жирних сирів (на 26,2%). У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів порівняно із січнем–листопадом 2015р. випуск промислової продукції зріс на 18,5%. Більше вироблено вовняних тканин, постільних речей, взуття. На підприємствах із виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності випуск промислової продукції склав 88,3%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 116,1%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 96,6%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 128,9%, у машинобудуванні – 121,4%. Серед окремих видів продукції більше вироблено деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, блоків та цегли з цементу, бетону або каменю штучного для будівництва, вогнегасників, пожежних машин; менше – шпалер, цегли невогнетривкої керамічної будівельної, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону або каменю штучного, верстатів для оброблення деревини. У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря в січні–листопаді 2016р. порівняно із січнем–листопадом 2015р. промислове виробництво зросло на 10,1%.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва в січні–листопаді 2016р. в усіх категоріях господарств, за розрахунками, становив 97,7% до січня–листопада 2015р. У сільськогосподарських підприємствах він був 101,7%, а в господарствах населення – 91,1%.
Зміни обсягів сільськогосподарського виробництва (у % до відповідного періоду попереднього року, наростаючим підсумком) Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва за січень–листопад 2016р. порівняно з відповідним періодом 2015р. становив 97%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 101,4%, господарствах населення – 87,7%. Станом на 1 грудня 2016р. господарствами всіх категорій під урожай 2017р. посіяно 253,6 тис.га озимих на зерно та зелений корм (на 6,3% більше, ніж рік тому), у т.ч. зернових культур на зерно – 222,7 тис.га (на 1,6% менше), ріпаку – 29,4 тис.га (у 2,9 раза більше). Частка сільськогосподарських підприємств становить 91,5% посіву всіх озимих. У структурі посівів озимих зернових на зерно пшениці належить 86,3%, житу – 13,4%, ячменю – 0,3%. Індекс виробництва продукції тваринництва за січень–листопад 2016р. до січня–листопада 2015р. становив 99,9%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 103,4%, господарствах населення – 97,4%. Господарствами всіх категорій у січні–листопаді 2016р. реалізовані на забій 55,7 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 3,7% більше, ніж у січні–листопаді 2015р., вироблені 508,3 тис.т молока (на 0,7% менше) та 282,5 млн.шт яєць (на 1,2% більше). Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 51,2%, молока – 58,6%, яєць – 80%. За розрахунками, на 1 грудня 2016р. загальна кількість великої рогатої худоби налічувала 209,7 тис. голів (на 2,6% менше 1 грудня 2015р.), у т.ч. корів – 113,7 тис. (на 3,4% менше); свиней – 192,8 тис. (на 1,0% менше), овець і кіз – 42,8 тис. (на 1,2% менше), птиці всіх видів – 3720,3 тис. голів (на 1,2% менше). У господарствах населення утримувалося 43,8% великої рогатої худоби (у т.ч. корів – 58,7%), 44,5% – свиней, 92,8% – овець і кіз та 93,3% птиці від загальної кількості в області. На 1 грудня 2016р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання та переробку зернових культур, були в наявності 1740,2 тис.т зерна (на 8,6% менше проти 1 грудня 2015р.), у т.ч. 272,5 тис.т пшениці, 1315,7 тис.т кукурудзи, 60,2 тис.т ячменю, 35,6 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 230,8 тис.т (на 34% більше, ніж рік тому).
БУДІВНИЦТВО У січні–листопаді 2016р. підприємства області виконали будівельних робіт на суму 520,1 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–листопаді 2016р. становив 101,2% проти січня–листопада 2015р. Будівництво будівель збільшилося на 8,9%, у т.ч. нежитлових будівель – в 1,7 раза. Будівництво інженерних споруд зменшилося на 21,2%, житлових будівель – на 22,6%. Нове будівництво, реконструкція, розширення та технічне переоснащення склали 78,2% від загального обсягу виконаних будівельних робіт, капітальний і поточний ремонти – 13% та 8,8% відповідно.
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ У січні–жовтні 2016р. експорт товарів становив 322,3 млн.дол. США, імпорт – 404,9 млн.дол. США. Порівняно із січнем–жовтнем 2015р. експорт зменшився на 28,2%, імпорт збільшився на 24,2%. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 82,6 млн.дол. США (у січні–жовтні 2015р. позитивне – 122,9 млн.дол.). Зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами 129 країн світу (з них 28 країн ЄС). Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 93,5 млн.дол. США, або 29% від загального обсягу експорту товарів (у січні–жовтні 2015р. – 139,5 млн.дол. США, або 31,1%), та зменшився проти січня–жовтня 2015р. на 46 млн.дол., або на 33%. Серед країн ЄС найвагоміші експортні поставки здійснювалися до Румунії, Польщі, Нідерландів, Італії, Франції та Іспанії. Серед інших країн найбільше експортувалися товари до Російської Федерації, Туреччини, Білорусі, Єгипту, Грузії, Молдови, Азербайджану, Китаю та Казахстану. Порівняно із січнем–жовтнем 2015р. збільшився експорт товарів до Грузії (на 36,2%), Китаю (на 15%), Білорусі (на 4%), Азербайджану (на 3,3%), Румунії (на 0,2%); зменшився – до Нідерландів (у 3 рази), Єгипту (у 2,3 раза), Італії (на 38,1%), Молдови (на 17,4%), Туреччини (на 15,5%), Російської Федерації (на 7,3%), Польщі (на 2,1%), Казахстану (на 1,1%). У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–жовтнем 2015р. збільшилася частка готових харчових продуктів, паперу та картону, деревини та виробів із неї, взуття, текстильних матеріалів та текстильних виробів, насіння і плодів олійних рослин, молока та молочних продуктів. Натомість зменшилася частка зернових культур. Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 155,6 млн.дол. США, або 38,4% загального обсягу (у січні–жовні 2015р. – 129,5 млн.дол., або 39,7%), та збільшився проти січня–жовтня 2015р. на 26,1 млн.дол., або на 20,2%. Найвагоміші імпортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися з Німеччини, Італії, Великої Британії, Польщі та Нідерландів. Серед інших країн світу найбільші імпортні надходження були з Білорусі, Російської Федерації, Бразілії, Китаю, Туреччини та Індії. Порівняно із січнем–жовтнем 2015р. збільшилися поставки з Туреччини (в 1,8 раза), Бразілії (на 42%), Великої Британії (на 31,9%), Італії (на 29,5%), Нідерландів (на 24,1%), Білорусі (на 22,2%), Німеччини (на 21%), Польщі (на 15,8%), Російської Федерації (на 7,9%), Китаю (на 7,3%); зменшилися – з Індії (на 2,4%). У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, продукції хімічної та пов’язаних із нею галузей промисловості, котлів, машин. Зменшилася частка текстильних матеріалів та текстильних виробів, мінеральних продуктів, полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них, паперу та картону, недорогоцінних металів та виробів із них.
ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ Оборот роздрібної торгівлі (включаючи роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) у січні–листопаді 2016р. становив 21732,3 млн.грн, що на 2% більше обсягу січня–листопада 2015р. Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснювали діяльність із роздрібної торгівлі, у січні–листопаді 2016р. становив 8770,3 млн.грн, що в порівнянних цінах на 1,2% більше обсягу січня– листопада 2015р.
КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ У січні–вересні 2016р. підприємства та організації області за рахунок усіх джерел фінансування освоїли 2992,3 млн.грн капітальних інвестицій, що в порівнянних цінах на 40,2% більше обсягу капітальних інвестицій у січні–вересні 2015р. Найвагомішу частку капітальних інвестицій (99,6% загального обсягу) спрямовано в матеріальні активи. Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 80,6% інвестицій. За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів освоєно 7,2% капітальних інвестицій, кредити банків та інші позики становили 7,8%, кошти населення на будівництво житла – 4,2%. У структурі капітальних інвестицій за видами економічної діяльності в січні–вересні 2016р. переважало сільське, лісове та рибне господарство – 43,2% загального обсягу, на промисловість припадало 34,3%, на будівництво – 9,7%. Частка освоєних капітальних інвестицій підприємствами оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів склала 2,7%, підприємствами транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 1,4%. Капітальні інвестиції в житлове будівництво становили 277,5 млн.грн (9,3% від загального обсягу), що склало 65,4% рівня січня–вересня 2015р.
ТРАНСПОРТ У січні–листопаді 2016р. вантажооборот підприємств автомобільного транспорту становив 657,8 млн.ткм, що на 60,3% більше від обсягу січня–листопада 2015р. Підприємствами автомобільного транспорту перевезено 1323,6 тис.т вантажів, що на 38,4% більше, ніж у січні–листопаді 2015р. У січні–листопаді 2016р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 721,4 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 77,7 млн. пасажирів, що становить, відповідно, 97,7% та 97,8% від обсягу січня–листопада 2015р. Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 43,2 млн. пасажирів, що на 2,3% менше від обсягів перевезень пасажирів у січні–листопаді 2015р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців зменшилися на 2,8%. Міським електротранспортом перевезено 34,5 млн. пасажирів, що становить 98% рівня січня–листопада 2015р. Послугами річкового транспорту в січні–листопаді 2016р. скористалися 19,9 тис. пасажирів, що на 25,9% більше, ніж у січні–листопаді 2015р. Обсяг виконаного пасажирообороту зріс на 31,4% й становив 0,3 млн.пас.км.
Головне управління статистики у Чернігівській області